Dinozorların Peşinde

Dinozorlar her zaman ilgi çekici yaratıklar olmuşlardır. Bundan yüz milyon yıl evvel, şimdiki hayvanlardan çok farklı, devasa yaratıkların yeryüzünde yürümüş olduğu fikri insanoğlunu heyecanlandırmış ve bu konuda yapılan araştırmaların önü açılmıştır.

Dinozorların ele alındığı arenalardan birisi de edebiyattır. Elbette böylesi göz önünde, popüler bir mesele edebiyatın konusu olmaktan kaçamazdı. Dolayısıyla dinozorları ele alan macera romanları yazıldı ve okundu, özellikle son yüz yıllık süreçte.

Hayalgücü dünyasının efsane ismi Sir Arthur Conan Doyle tarafından kaleme alınan Kayıp Dünya bahsettiğimiz bu gizemli canlıları yani dinozorları konu ediniyor ve 1912’de yayımlanan bu eser belki de bu konuda yazılmış en eski romanlardan. Roman, dinozorları günümüz dünyasına –daha doğrusu bundan yüzyıl öncesine tabi- getiriyor ve bu haliyle sinemaseverlerin çok iyi bildiği Jurassic Park’ın öncülü konumunda.

Romanın başrolünde Malone adlı bir gazeteci var ve roman onun ağzından okuyucuya ulaştırılıyor. Malone sevdiği kızı etkileyebilmek adına atılacağı tehlikeli bir macera aramaktadır. Bu macera fırsatı ayağına Challenger adlı manyak ve megaloman bir profesör sayesinde gelir. Bu kibirli bilim insanı dinozorların soyunun tükenmediğini ve Güney Amerika’da, Amazon ormanlarının içlerinde bir bölgede halen dinozor türlerinin yaşadığını iddia etmekte ve muhalifleriyle bu fikirleri sebebiyle sürekli kavga etmektedir.

Çözüm olarak Güney Amerika’ya, profesörün iddialarının araştırılması için bir ekip gönderilmesine karar verilir. Gazeteci Malone da bu ekibe katılmak için gönüllü olur. Ne de olsa kız arkadaşının gözüne girmek için bir maceraya atılması gerekmektedir.

Dört kişilik bir ekiple eski çağları ve dinozorları saklayan bir platonun peşinde maceraya sürüklenen kahramanlarımızın yaşadıklarını Malone’un gazeteye yazdığı mektuplarla öğreniriz. Bu kısımda hikâye iyice kıvama gelir, macera müthiş bir dozla okuyucuyu sersemletir.

Hayal kurmayı, macerayı ve dinozorları sevenler için kaçırılmayacak bir deneyim, Kayıp Dünya’yı okumak. Herkese iyi okumalar.

Mümin Can

89 doğumlu, edebiyat ve sinema takipçisi...

Diğer Yazıları

Takip Et:
TwitterFacebook

Bir cevap yazın