CREED

-Gerçekten bitmeden hiçbir şey bitmiş değildir.

Açık olacağım, tanrının artık beni çok sevdiğinden emin oldum. İçten içe Rocky’i yeniden beyaz perdede görmeyi dileyip, aynı zamanda müthiş bir final yapan seriye yeni bir filmin de zarar verebileceğinden korkan ben için adeta gerçekleşen bir rüya bu. Apollo Creed’in torununu konu alan hem de Rocky Balboa’yı da içeren bir yan film: Creed.

Rahmetli dedesinin serveti sayesinde ömrü boyunca rahat bir hayat süren genç Creed, ailesinin tüm karşı çıkmalarına rağmen tıpkı dedesi gibi boksa atılmaya karar verecek. Hem de ondan miras kalan yeteneklerle. Bunun içinse dedesinin en eski dostu ve rakibi olan, gönüllerin fatihi ve artık bokstan elini ayağını çekmiş Rocky Balboa’dan akıl hocalığı yapmasını isteyecek.

1976 yapımı orijinal Rocky’le tamamen zıt sayılabilecek olan bu konu seçiminin oldukça yerinde olduğunu düşünüyorum. Zaten hem benim gibi klasik Rocky hayranlarını, hem de seriyle pek içli dışlı olmayan yeni seyircileri çekmek için bundan daha iyi bir pazar stratejisi geliştirilemezdi herhalde. Projenin başında Fruitvale Station filmiyle pek çok ödül alan ve bu filmi bir çocukluk hayalinin gerçekleşmesi olarak gören Ryan Coogler var. Genç Creed rolünü ise bana göre gayet Apollo Creed havası taşıyan Michaeal B. Jordan üstlenecek.

Gelelim işin bizi en çok ilgilendiren kısmına. Peki ya Sylvester Stallone? Projeyi oldukça beğenen Sly’ı bu sefer tıpkı kendi akıl hocası Mickey gibi ring kenarında göreceğiz. Kişisel tahminim Rocky’nin genç Adonis Creed’i kendisine inanarak hayatında ilk kez bir şeyi kendi elleriyle elde etmesi yönünde hırslandıracağı yönünde. Zira İngilizcede inanç anlamına gelen Creed kelimesi de boş yere filmin adı olarak seçilmiş olamaz öyle değil mi? Aynı şekilde filme dair dedikodular Paulie’nin bile ölüp artık Rocky’nin yapayalnız kaldığı ve Rocky’nin genç Creed’le beraber tekrar hayata tutunacağı yönünde.

Hızla yol alan projenin vizyon tarihi inanılmaz bir şekilde 25 Kasım 2015 gözüküyor, zira daha önce daha çekimleri yeni başlamış bir filmin sadece 10 ay sonrasına tarih verdiğini hiç görmemiştim. Umarım bu acele prodüksiyon kalitesi açısından sıkıntı yaratmaz. Ama daha ileri ki bir tarih olursa da sorun değil, o tarihe kadar kesinlikle ölmeyeceğim ne de olsa!

Emre Sümer

Oyungezer dergisinde serbest yazar, blog karalayan, E.A.Poe hastası, kısa öykü gönüllüsü, fantastik ve korku edebiyatı delisi, sinemakolik, motto'su "Hayal etmeden bilemeyiz" olan kişi.

Diğer Yazıları

Takip Et:
TwitterFacebook

Bir cevap yazın